شیرآلات صنعتی یا شیرآلات پایپینگ

شیرآلات صنعتی یا شیرآلات پایپینگ

فروش انواع شیرآلات پایپینگ اعم از شیر توپی، شیر ایمنی، شیر یکطرفه، شیر دیافراگمی، شیر پروانه ای، شیر سماوری، شیر کروی شیر دروازه ای

ولو چیست؟

ولو (Valve) که به آن شیر یا شیرآلات گفته می شود، تجهیز مکانیکی هست که در سیستم های لوله کشی (Piping) برای قطع و وصل کامل جریان و برای تنظیم (دما و فشار و جریان سیال و سطح مایعات) و ایمنی مورد استفاده قرار می گیرد.

ولو چیست

معرفی اجزای اصلی شیرآلات

بدنه شیرآلات Body Valve

بدنه ولو که مابقی اجزای دیگر درون آن جاگذاری و نگهداری می شود، انتهای بدنه شیرآلات از نظر نوع اتصال فلنجی (Flange) و رزوه ای (Threaded) و جوشی (Butt Welded Or Socket Welded) با روش ریخته گری و فورج بدنه یک تیکه و دو تیکه و سه تیکه نسبت به سایز تولید می گردد. لازم بذکر است ضخامت و نوع تولید وابسته به فشار و دمای کاری می باشد.

بدنه شیرآلات

درپوش یا بونت ولو (Bonnet valve)

درپوش برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و ایزوله کردن اجزای داخل ولو درپوش روی بدنه به روش های پیچی (Bolted Bonnet) و روش جوشی (Welded Bonnet) و یا روش رزوه ای (Threaded Bonnet) مونتاژ می شود. در روشی پیچی و رزوه ای معمولا یک واشر آببندی مابین درپوش و بدنه قرار داده می شود که به آن Bonnet Gasket می گویند.

درپوش یا بونت ولو

مجرابند ولو (Closure member)

مجرابند به جسمی که جلوی عبور سیال را گرفته و مسیر عبور سیال را از طریق مجرا تعبیه شده مشخص می کنند، شکل مجرابند با توجه به شیرآلات دیسکی و توپی و مخروطی و غیره می باشد.

مجرابند ولو

مجرابند

تریم ولو (Trim valve)

تریم به مجموعه از قطعاتی گفته می شود که در آببند کردن ولو تاثیر مستقیم دارند. جنس تریم به دلیل اینکه بیشترین تماس را با سیال دارند از جنس های مقاوم به خوردگی انتخاب می شوند. دیسک (Disc)، سیت (Seat)، استم (Stem)، بوش یا آببند (Gland) از اجزا مجموعه ای هستند که به آن تریم گفته می شود.

تریم ولو

نشیمنگاه شیر یا سیت ولو (Seat)

سیت برای آببند کردن اطراف مجرابند (دیسک، بال و غیره) و نشستن مجرابند روی آن استفاده می شود. جنس سیت بدلیل ارتباط بیشتر با سیال و مجرابند باید با توجه به سیال عبوری و فشاری کاری و درجه حرارت به درستی انتخاب شود. سیت به دو دسته Metal Seat و Soft Seat تقسیم بندی می شوند محدوده دمایی و نشتی مجاز بر دقیقه در استاندارد API598 مشخص می باشد.

نشیمنگاه شیر یا سیت ولو

استم یا ساقه ولو (Stem)

استم به رابط مابین مجرابند و عملگر گفته می شود که انتقال نیرو از عملگر (اهرمی و گیربکس) ولو به مجرابند (دیسک و بال) را انجام می دهد، ساقه ولو از اجزای تریم (Trim) باید دارای مقاومت به سایش و خوردگی و دارای استحکام بالایی باشد و معمولا از جنس استیل با گرید های مختلف با روش فورج تولید می شوند، ساقه ولو از قسمت بالا یا با رزوه و یا به خار و رابط به عملگر نصب می شود و از قسمت پایین با روش های پرس و جوش و غیره متصل می گردد.

استم یا ساقه ولو

یوک شیرآلات (Yoke)

به رابط بدنه و درپوش شیر با عملگر یوک گفته می شود جنس یوک باید دارای مقاومت به ضربه و فشار باشد.

یوک شیرآلات

پکینگ یا گسکت آب بندی ولو (Packing)

برای آببند کردن و جلوگیری از ورود گرد و غبار به شیر از پکینگ ما بین استم و درپوش استفاده می شود، از گسکت های آب بندی در قسمت های دیگه مانند بین درپوش و بدنه و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

پکینگ یا گسکت آببندی ولو

تقسیم بندی شیرآلات

انواع شیرآلات بر اساس سایز

ولو ها به دو دسته ولوهای سیستم متریک و ولوهای سیستم اینچی تقسیم بندی می شوند.

ولوهای سیستم اینچی (System Inch) معمولا بر اساس کلاس کاری (150، 300، 600، 900، 1500، 2500) PSI و فشار و حرارت (Pressure & temperature rating)

بر اساس استاندارد ASME B16.34 می باشد. به اندازه اسمی ولو در سیستم اینچی NPS می گویند.

ولو سیستم اینچی

ولوهای سیستم متریک Metric system (ISO ,DIN ,EN) معمولا برا اساس PN: pressure number (bar) و فشار و حرارت بر اساس استاندارد EN 1092-1: Pressure &temperature rating می باشد. به اندازه اسمی شیرآلات در سیستم متریک DN می گویند.

ولو سیستم متریک

در استاندارد ASME B16.34 در جدول شماره 2 مشخص کرده است که هر متریال با توجه کلاس کاری می تواند چه رنج دمایی را تحمل کنند، فشار بیان شده در جدول شماره 2 همان MAWP متریال در دما مشخص شده می باشد.

جدول رنج دمایی

جدول ارتباط بین کلاس شیرآلات با فشار اسمی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.