خرید فلنج

خرید فلنج

 

فلنج ابزاری است که برای متصل کردن لوله یا بستن آن ها، تغییر قطر لوله و… استفاده می شود. از این روی معروف به اتصال دهنده شیر آلات می باشد. کار کردن و باز و بسته کردن آن ها بسیار آسان است. 

جنس فلنج اکثراً فلز است اما با توجه به کارایی آن ها، می تواند از آلیاژهای مختلفی مانند : فلنج پلی اتیلن، چدنی ، فولاد، ،آهنی، برنز ،برنج ، پلاستیک و… باشند. فلنج ها به کلاس های گوناگونی تقسیم بندی می شوند که این مورد برمی گردد به میزان تحمل فشارشان که با یکدیگر متفاوت است و دلیل آن جنس به کار رفته در این ابزار می باشد. به عبارت دیگر میزان تحمل فشار کلاس آن را مشخص می کند. به طور کلی اطلاعات لازم و مشخصات این محصولات از جمله نام تجاری، سایز، مواد تشکیل دهنده و سوراخ ها و… بر روی این ابزار حک شده است و به راحتی قابل دیدن می باشد.

انواع فلنج

این ابزارها کارایی مختلفی دارند که بر اساس آن به مدل های گوناگونی تقسیم می شوند و برحسب میزان تحمل فشار، قطر و جنس و… دسته بندی می گردند.

فلنج گلودار (Welding Neck Flange)

این نوع که دارای گردنی مخروطی شکل و متصل به مرکز خود می باشد. که این گردن آن ها را از سایر مدل ها متمایز و قابل تشخیص می کند. و باعث تقویت این ابزار در برابر فشار و دماهای بالا می شود. فلنج گلودار از سایز 1.2 تا 56 اینچ و در کلاس های 900،600،300،150 و 1500 ساخته می شوند.

 
 
انواع مخزن پلی اتیلن
 

فلنج

فلنج کور (blind flange)

این نوع شبیه به یک دیسک است که جهت مسدود کردن مسیر عبور سیالات در انتهای مسیر خط لوله استفاده می شود. که برخلاف انواع دیگر مقطعی برای عبور مایعات ندارد و اینکه فشار بیشتری را نسبت سایر انواع تحمل می کند. این نوع در کلاس های 150 تا 1500 تولید می شوند.

فلنج

فلنج اسلیپون

این نوع یکی از رایج ترین و پرکاربرترین مدل ها در صنعت می باشد. که از طریق جوشکاری به لوله متصل می شود. جهت متصل کردن لوله و فلنج اسلیپون، ابتدا لوله در درون آنها قرار می‌گیرد و سپس از داخل و خارج جوشکاری می‌شود تا آب‌بندی بهتری داشته باشند. و مقاومت کمی در برابر ارتعاش و لرزش های سیستم دارد. این گروه  در ابتدا نسبت به فلنج گلودار قیمت پایین تری دارند ولی به دلیل جوشکاری بیشتر قیمت نهایی بالاتری دارند. این گروه از سایز 1.2 تا 60 اینچ و در کلاس 150 تا 2500 ساخته می شوند.

فلنج

فلنج تخت (FLAT FACE) (FF)

این نوع سطحی ساده، بدون شیار و گلویی و برآمدگی دارند. همان طور که از نام این گروه پیداست سطح مقطع و نقطه اتصال این مدل بسیار ساده و مسطح است و کاربرد آنها بیشتر زمانی است که دو نوع به یکدیگر متصل می شوند. این نوع را می توان ارزان ترین و ساده ترین مدل درنظر گرفت. این نوع فلنج، معمولا برای اتصال لوله‌های فشار ضعیف کاربرد دارد و از جنس چدن یا فولاد ساخته می‌شود. در زمان اتصال فلنج با سطح صاف، فلنج دیگری که به آن متصل می‌شود نیز باید سطح صافی داشته باشد.

 
 
لوله اسپیرال چیست
 

فلنج نر و ماده (Male & Female) (M&F)

این نوع فلنج، به صورت جفتی ساخته و استفاده می‌شود. برآمدگی سطح یکی و فرورفتگی سطح دیگری، دلیل نامگذاری این جفت است. در زمان اتصال، فلنج ماده در سر یکی از لوله‌ها، به فلنج نر در سر لوله دیگر متصل می‌شود.

فلنج با سطح برجسته (RF) (RAISED FACE)

سطح اتصال این نوع فلنج، برجسته‌تر از قسمت‌های دیگر آن است و برای اتصال با فلنج‌های سطح برجسته دیگر، طراحی و ساخته شده است.

اوریفیس فلنج (orifice flange)

اوریفیس فلنج نیز دارای گردن کوتاهی است و معمولا برای کاهش فشار و بستن جریان به کار می‌رود. بر روی این فلنج، سوراخ‌هایی وجود دارد که از آن‌ها برای اندازه گیری جریان مواد درون لوله‌ها استفاده می‌کنند.

فلنج جوشی سوکت دار (Socket Weld Flange)

فلنج جوشی سوکت دار برای اتصال لوله‌های فشار بالا با قطر کم طراحی شده است و معمولا هم از داخل و هم از بیرون، جوشکاری می‌شود.

فلنج رزوه‌ای (Threaded Flange)

این نوع فلنج که با نام فلنج دنده‌ای نیز شناخته می‌شود، شامل رزوه است و می‌توان آن را بدون جوشکاری، متصل نمود.

فلنج حلقه مشرک (RTJ) (Ring-Type joint)

در درون این فلنج، یک سطح حلقوی وجود دارد و معمولا برای اتصال لوله‌های فشار بالا و دمای بالا، کاربرد فراوانی دارد.

فلنج لبه دار (lap joint flange)

لبه این نوع فلنج بر روی سطح اتصال آن به وضوح قابل مشاهده است. از آنجایی که با سطح سیال تماس برقرار نمی‎کند، در معرض زنگ‎زدگی و خوردگی قرار نمی‌گیرد. از این نوع فلنج، بیشتر برای اتصال لوله‌های فشار ضعیف استفاده می‌شود.

 
 
شیر صافی پلی اتیلن چیست؟
 

تَه کوب (Stub End)

این نوع فلنج نیز هیچ تماسی با مواد درون لوله ندارد و از آن برای اتصال لوله‌های فشار پایین و غیر حساس، استفاده می‌شود.

کاربردهای فلنج

این ابزار بیشتر برای برقراری اتصال بین اقلام تاسیساتی و پایپینگی مورد استفاده قرار می گیرد. که در زیر به کاربردهای فلنج اشاره می شود:

  • اتصال پمپ به لوله ها

  • اتصال شیر آلات چدنی و فولادی فلنج دار به لوله

  • اتصال لوله به لرزه گیر

  • متصل کردن دو لوله که لازم به باز و بسته کردن در دوره های متعدد داشته باشد.

خرید فلنج

این ابزار بسیار کاربردی و حائز اهمیت در صنعت می باشد. که در انواع مدل ها و ابعاد و جنس های مختلف تولید می شوند. که هر کدام از این موارد بر روی قیمت نهایی تاثیر گذار است. به این معنی است که فلنج ها با توجه به جنس و مدل و ابعادی که دارند قیمت فلنج خرید متفاوتی دارند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.