دریچه منهول

دریچه منهول چیست ؟

در واقع همه ی ما  در سطح خیابانهای شهر با دریچه های مواجه شده ایم که در زیر این دریچه ها منهول قرار دارد. یا همان جعبه تقسیم است به طور مثال در شبکه فاضلاب شهری برای انتقال فاضلاب خانه ها به شبکه اصلی فاضلاب منهول قرار می دهند . کاربرد آن به این شکل است که چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل می کند و به یک مسیر هدایت می نماید. دریچه منهول، در اندازه و سایز های مختلف تولید می گردد از آنها در خطوط زیر زمینی و خطوط مخابراتی استفاده می شوند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی این دریچه ها با مواد و جنس های مختلفی تولید می شوند که شکل و اندازه دریچه ها با در نظر داشتن نوع ساخت با یکدیگر متفاوت می باشند. به این خاطر بعضی از این دریچه ها  با مواد سنگین ساخته می شوند که باعث بالا رفتن وزن آن می باشد.
منهول ها از جنس بتن، پلی اتیلن و آجر ساخته می شوند که برحسب کاربرد مختلف می باشند و همچنین در پوش یا همان دریچه منهول نیز از جنس کامپوزیت، چدن، پلی اتیلن است. کاربرد منهول تنها این نیست که تعدادی از مسیر ها را به یک مسیر هدایت کند، کاربرد مهم تر آن نظارت و سرکشی بر تجهیزات و مسیرهای داخل منهول است.

 

 

انواع دریچه منهول

دریچه منهول پلی اتیلن

جنس درب و طوقه دریچه های منهول پلی اتیلن از جنس پلیمر است. به دلیل خاصیت مقاوت در برابر خوردگی در مقابل گازهای خورنده یا همان اسید سولفوریک، یکی از عامل های مهم برای استفاده در مکان های صنعتی و فاضلاب صنعتی می باشد .
از ویژگی های این دریچه راحتی حمل و نقل آن است هنگامی که لازم است بیشترین جابه جایی و باز و بسته کردن برای منهول انجام شود بهترین گزینه دریچه منهول پلی اتیلن است. دریچه منهول پلی اتیلنی در فضاهای از جمله پارکینگ ها، سوله ها ،کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 
 
 

ضعف این دریچه هنگام استفاده در اتوبان ها با عبور ماشین با سرعت بالا به دلیل وزن سبکی که دارند از زمین بلند می شود.
مزیت این دریچه قابل بازیافت بودن آن است.

دریچه منهول

دریچه منهول کامپزیت

دریچه منهول کامپوزیت از ترکیب مواد رزین های پلیمر و سایر مواد شیمیایی تولید شده است. این نوع دریچه به خاطر کاهش هزینه ها، مقاومت مکانیکی بالا، مقاومت در برار آتش، مقاومت هیدرولیکی بالا، مقاومت شیمیایی حرارتی بالا، مقاومت در برابر فرسایش و مقاومت در برابر مواد شیمیایی خورنده به طور چشم گیری در حال رشد و جایگزین شدن محصولات فلزی می باشد.

دریچه منهول چدنی

ما بین دریچه های منهولی، این نوع دریچه قدیمی تر است. و از لحاظ قیمت مناسب تر نسبت به سایر دریچه ها  می باشد. این دریچه وزن بالا و سنگینی دارد با توجه به وزن دریچه ،قیمت آن تعیین می گردد. هر چه درب محک تر باشد، قیمت بالاتر است این نوع دریچه کیفیت بالایی دارد و به نسبت قیمت عمر مفید آن زیاد می باشد. فقط اینکه ضعف این دریچه شکسته شدن یا دزدیده شدن آن می باشد.

کاربرد دریچه منهول

کار اصلی منهول به طور مثال در شبکه فاضلابی این است که چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کنند و به یک مسیر هدایت نمایند و یا در سیستم‌های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین استفاده می‌گردد.

استفاده دیگر آن نظارت و سرکشی بر تجهیزات و مسیرهای داخل زمین است بطوری که تکنسین جهت بازرسی به راحتی و در شرایط کاملا ایمن وارد تاسیسات زیر زمینی شود و از آن خارج گردد.

 
 
 

دریچه منهول

قیمت منهول

قیمت منهول با کاربردهای متفاوتی که دارد از جمله آن  فاضلاب، برق، مخابرات، آب و گاز وابسته به آیتم های زیر است:

  • قطر منهول

  • تعداد ورودی و خروجی و قطر خروجی ها

  • وجود یا عدم وجود آب زیر زمینی

  • پله دار بودن با نبودن آدم روها

  • ارتفاع آدم رو

  • در صورت استفاده از پلی اتیلن دو جداره یا تک جداره بودن آدم رو

  • درب منهول و جنس دریچه که می تواند چدن، فایبرگلاس، پلی اتیلن، کامپوزیت، نانوکامپوزت باشد.

  • جنس بدنه آدم رو که کامپوزیت گرانترین و بتنی ارزانترین خواهند بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.